BLOG

Pozytywne programowanie

Anna Słowińska Coach transpersonalny

Pozytywne programowanie

Pozytywne myślenie jest ostatnio bardzo popularnym tematem. Jednak przełożenie pozytywnego myślenia na codzienność jest trudne. Ludzie dookoła nas ciągle narzekają, media podają przez większość czasu negatywne informacje, stykamy się z hejtem w Internecie.

To zatem działa te pozytywne myślenie, czy nie? Moim zdaniem, jak w przypadku każdego zagadnienia, powinniście się z nim zapoznać, a potem zdecydować co sobie z niego wziąć, a co odpuścić lub w ogóle odrzucić.

Ja pozytywne myślenie, a tak naprawdę pozytywne programowanie mojego mózgu, trenuję codziennie. To mój sposób na energię, uśmiech i optymizm nawet wtedy, gdy życie rzuca mi kolejne wyzwanie.

Uruchomienie systemu

Narzekanie jest łatwe. To najprostsze wyjście. Jednak negatywne nastawienie nie spowoduje, że nasze plany się ziszczą. Wręcz przeciwnie. Myśląc negatywnie przyciągamy do siebie negatywne okoliczności i negatywnie nastawionych ludzi. I tworzymy samospełniającą się przepowiednię: zakładałem, że się nie uda i faktycznie nie udało mi się.

Twoje szczęście nie zależy od tego, co posiadasz, czy też kim jesteś. Ono zależy wyłącznie od tego, co myślisz. Zawsze masz wolność wyboru swoich myśli. Nikt ich do Twojej głowy nie wkłada. Ty sam jesteś ich twórcą. I to Ty masz moc, aby przejąć nad nimi kontrolę.

Na początek parę razy w ciągu dnia zaobserwuj swoje myśli. O czym właśnie myślisz? Czy te myśli są pozytywne czy negatywne. A jeśli są negatywne to spróbuj je zmienić na pozytywne. Zamiast wmawiać sobie „na pewno mi się znowu nie uda”, powiedz sobie „spróbuję to zrobić w inny sposób”.

System w pełni sprawny

Stajesz się tym, o czym najczęściej myślisz. Zmieniając jakość swojego myślenia, zmienisz jakość swojego życia. Nie masz wpływu na każde zdarzenie, które Cię w życiu spotyka, ale to od Ciebie już zależy, jak ono wpłynie na Twoje życie. Czy będziesz widział trudność czy wyzwanie. Czy wybierzesz pogrążenie się w rozpaczaniu czy też zastanowisz się, co ta trudna sytuacja może Cię nauczyć. Na Twoje życie składa się to, co Ci się przytrafia i twoja reakcja na to wydarzenie. Możesz albo starać się dostrzec w danej sytuacji pozytywy albo negatywy. To jest Twoja decyzja. To nie świat i nie ludzie wokół Ciebie czynią cię szczęśliwym lub nieszczęśliwym, ale twoje myśli.

Wiele problemów żyje tylko dlatego, że ciągle karmisz je uwagą. Daj sobie szansę popełniać błędy, przestań się porównywać do innych. Zawsze będzie ktoś, komu będzie się wiodło lepiej. To jest Twoje życie i twórz je według Twojego planu, a nie cudzych pomysłów czy oczekiwań. Zwróć uwagę, jakie informacje i obrazy do Ciebie docierają. Jacy ludzie stanowią grono Twoich znajomych. Czy są to osoby, które wszystko widzą w czarnych barwach? Nie musisz utrzymywać z nimi kontaktu. Poszukaj dookoła siebie ludzi, którzy wyznają wartości podobne do Twoich. Którzy mają zbliżone zainteresowania i pasje. Masz pełne prawo w taki sposób budować swoje relacje z rodziną, aby móc swobodnie funkcjonować i się realizować.

Awaria systemu

Nikt z nas nie jest szczęśliwy cały czas. Życie jest procesem, w którym czasami czujemy się szczęśliwi, ale też są chwile, kiedy rzeczywistość nas przygniata. Nie oznacza to, że pozytywne myślenie nie działa. Zaakceptuj fakt, że w życiu może być różnie. Trudne zdarzenia są jego częścią. To dzięki nim się rozwijamy, wzrastamy, szukamy innych dróg, innych rozwiązań. Jeśli jest Ci źle to nie tłum tych emocji. Zaprzeczając negatywnym emocjom tylko dajemy im siłę. Poczuj je. Masz prawo odczuwać złość, gniew, żal, rozczarowanie. Jednak nie poddawaj się tym emocjom całkowicie. Masz ochotę to popłacz, pokrzycz, ale tylko przez jakiś czas. Niech to będzie na przykład pół godziny. A potem przestań użalać się nad sobą, nie trzymaj się kurczowo przeszłości tylko albo coś zrób ze zdarzeniem, które Cię spotkało albo je po prostu zaakceptuj. Nie patrz ciągle w drzwi, które już się zamknęły, bo przegapisz moment, w którym kolejne właśnie się otworzyły.

W cokolwiek będziesz wierzyć, to właśnie się zrealizuje w Twoim życiu. Jeśli wierzysz, że coś Ci się uda – masz rację, jeżeli wierzysz, że się nie uda – również masz rację. Ja osobiście wybieram jasną stronę życia. Codziennie tworzę w mojej głowie pozytywne myśli. Codziennie, kiedy widzę swoje odbicie w lustrze, uśmiecham się szeroko do siebie. Myśląc pozytywnie zaczęłam przyciągać do siebie, jak magnes, więcej pozytywnych zdarzeń. Zaczęłam spotykać na swojej drodze wspaniałych ludzi. To ode mnie zależy czy będę patrzyła na moje życie jako fascynującą przygodę czy jako pasmo nieszczęść czyhających na każdym rogu.

Komentarze  
# Anita 2018-12-29 10:32
Dziękuję za pozytywne nastawianie
Odpowiedz
Dodaj komentarz