BLOG

Co robić, żeby porażka nas nie pokonała?

Prawdziwe nieszczęście, prawdziwa tragedia, ma miejsce tylko wtedy, gdy cierpimy, ale nic z tego nie wynika.” 

Emmet Fox  

Na pewno nie raz w życiu poniosłaś porażkę. Jak zresztą każdy nas. Porażki i trudności stale pojawiają się w naszym życiu. Skoro i tak czeka nas porażka, to dlaczego nie nauczyć się radzić sobie z nią, takżeby nas nie pokonała?

Najważniejszym krokiem jest wyciągnięcie wniosków z tego, co się wydarzyło. Porażka nie będzie do końca porażką, jeśli czegoś się z niej nauczysz.

Jeśli zdecydujesz się pozostać tam, dokąd posłała Cię porażka, wkrótce stwierdzisz,że utknęłaś w martwym punkcie. Możesz jednak postanowić, że będziesz się zmieniać, rozwijać i uczyć na własnych błędach. Możesz nauczyć się myśleć i działać w taki sposób, żeby już nigdy więcej trudnościnie zatrzymały Cię w miejscu.

Mnie pomaga myślenie, że trudności po to pojawiają się w moim życiu, żebym mogła poprzez radzenie sobie z nimi rozwijać się i stawać się coraz lepszą osobą.

Poza tym porażka to po prostu niewłaściwy sposób na zrobienie danej rzeczy. Zamiast rezygnować zmodyfikuj swój sposób postępowania. Zrób inaczej,  niż zrobiłaś poprzednio. Spróbuj podejść do sprawy od innej strony.

Bardzo często spotykam się z takim podejściem, że gdy tylko coś nam nie wychodzi – od razu rezygnujemy i ogłaszamy porażkę. Panicznie boimy się podjąć jakieś działanie, spełniać swoje marzenia, bo na pewno nam nie wyjdzie.

Gdy prześledzicie historie życia ludzi, których określamy „wielkimi” to okaże się, że każdy z nich musiał się zmierzyć z najróżniejszymi problemami. Tak właśnie rodzi się sukces. To właśnie trudności nas najwięcej uczą, a nie sukcesy. Trudności rozwijają naszą pomysłowość, kreatywność.

W moim życiu nic mi się nie „udało”. Za wszystkim stoi moja praca, stres, czasem łzy. Ale moim zdaniem warto to przejść, po to aby żyć tak, jak się pragnie. Zresztą słowo „udało się” sugeruje przypadkowość, łut szczęścia a nie naszą sprawczość.

Narzekanie jest łatwe. Szukaj rozwiązań zamiast skupiać się na wymówkach. W naszym życiu nic się samo nie zmieni.

Trzeba podjąć działanie. Twoje życie będzie wyglądało, tak jak Ty je ułożysz. W cokolwiek wierzysz to właśnie się stanie. Jeśli wierzysz, że dasz radę – to dasz radę. Jeśli wierzysz, że nic Ci nie wyjdzie – również masz rację. Negatywne nastawienie nie spowoduje, że osiągniesz to, co zamierzasz. Wręcz przeciwnie. Tylko my lubimy się tak asekurować, taką samospełniającą się przepowiednią. Zakładałam od początku, że mi nie wyjdzie – i faktycznie nie wyszło.

Skup się na tym w czym jesteś dobra, a nie na tym, czego nie umiesz.

Rozwijaj swoje mocne strony. Jeśli nie potrafisz czegoś zrobić poszukaj po prostu pomocy. Nie bój się potknięć, błędów. Daj sobie szansę, żeby popełniać błędy. To na nich uczymy się najwięcej. Ważne jest jednak to, żeby z tych potknięć wyciągnąć lekcje, żeby ciągle nie popełniać tego samego błędu.

Przygotuj się też zawczasu na trudności.

One na pewno się pojawią. Część z nich jesteś w stanie przewidzieć. Jeśli na przykład chcesz biegać codziennie wieczorem z koleżanką to przygotuj się na sytuację, że ona może być chora lub może bardzo mocno padać deszcz. Zamiast rezygnować z aktywności fizycznej poszukaj na Youtube zestawu ćwiczeń lub potańcz do ulubionej muzyki.

Podstawową rzeczą jest zatem wiara w siebie. Wiara w to, że jeśli się potkniesz i upadniesz, to nieważne jak jest ciężko, wstaniesz z kolan i pójdziesz dalej. Daleka jestem od tego, aby radzić Ci blokowanie emocji. Każda emocja jest nam potrzebna, każda niesie w sobie jakąś informację dla nas. Jeśli chcesz to płacz, złość się, krzycz. Ale niech to nie trwa dniami i nocami. Jak emocja opadnie, wyciągnij wnioski z tego, czego ta sytuacja trudna Cię nauczyła i idź dalej. Koniecznie zapisz te wnioski, żebyś nie popełniała ciągle tych samych błędów.

Najważniejsze lekcje: 

  1. Porażka to po prostu niewłaściwy sposób na zrobienie danej rzeczy. Zamiast rezygnować zmodyfikuj sposób postępowania. Zrób inaczej, niż zrobiłaś poprzednio.
  2. Narzekanie jest łatwe. Szukaj rozwiązań zamiast skupiać się na wymówkach.
  3. W Twoim życiu nic się samo nie zmieni. Twoje życie będzie wyglądało, tak jak Ty je ułożysz.
  4. Przygotuj się też zawczasu na trudności. One na pewno się pojawią. Część z nich jesteś w stanie przewidzieć.
  5. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Dodaj komentarz