BLOG

Święta bez napinki

Święta bez pośpiechu i przymusu

Czy to w ogóle jest możliwe? Czy można przygotować się na świąteczny czas i spędzić Święta Bożego Narodzenia bez napinki?

Przed okresem Świąt Bożego Narodzenia w wielu miejscach w internecie czy prasie można się natknąć na artykuły o tym, że okres przedświąteczny jest czasem największego stresu.

A co Ty na to, żeby ten czas spędzić inaczej niż zwykle? Żeby od tej pory Święta nie kojarzyły się nam tylko z zabieganiem, niekończącą się listą rzeczy do zrobienia, potwornym zmęczeniem, rozdrażnieniem i przykrymi uwagami ze strony rodziny.

 

Odpuszczanie

Pracowałam bardzo ciężko przez cały ten rok i powiem Ci szczerze, że jedyne o czym marzę w tym roku w czasie Świąt to po prostu odpocząć. I mam plan polegający na tym, żeby „nic nie musieć”.

Z uwagi na remont w moim domu, Wigilia, odmiennie niż w poprzednich latach, nie będzie organizowana u mnie w domu. Poprosiłam o pomoc i spędzę Wigilię u rodziny. Jestem za to wdzięczna, bo ilość sprzątania podczas remontu jest ogromna i nie mam siły, ani warunków, na przyjmowanie 12 osób.

W mojej rodzinie nie przerzucamy jednak na innych przygotowania wszystkich potraw samodzielnie. Wigilia jest tzw. „składkowa”, to znaczy każdy coś przygotowuje – potrawę, w której jest najlepszy. Po kilku nieudanych próbach stwierdziłam, że nie jestem w stanie zrobić tak dobrego barszczu jak moja teściowa, a ryba po grecku najlepiej wychodzi mojej mamie, więc proszę je corocznie o pomoc a one zgadzają się przygotować te dania Przynajmniej do tej pory tak jest :-) Pierogi najczęściej zamawiam ręcznie robione. Wspomagam inną kobietę prowadzącą sklep z pierogami a sama oszczędzam czas. Prezenty kupiłam wcześniej przez internet.

I od razu zaznaczam, ze jest to mój sposób na odpuszczenie i złapanie chwili oddechu. Możesz, ale nie musisz mojego sposób powielać. Jeśli ręcznie robione przez Ciebie samą potrawy są dla Ciebie ważne i są częścią Twojej domowej tradycji, to rób jak Ci serce podpowiada. Ja też mam tradycje od których nie zamierzam odstąpić jak choćby wspólne ubieranie choinki czy robienie pierniczków z moimi dziećmi. Będziemy się przy tym super bawić. Ważne jednak, żeby to co przygotowujesz na Wigilię wynikało z Twojej wewnętrznej potrzeby, a nie z przymusu tradycji. Tradycja nie powinna być ważniejsza od człowieka.

Potworna rodzinka

Czy na myśl o uszczypliwych uwagach  ze strony rodzinki przy świątecznym stole robi Ci się niedobrze? Czasami bywa tak, że krewni wręcz urządzają sobie wyścigi w krytykowaniu naszego wyglądu, domu, metod wychowywania dzieci i miliona innych rzeczy. Sama pamiętam krytyczne uwagi wobec mojego pomysłu założenia firmy i bycia trenerem oraz coachem. Usłyszałam, że „OCZYWIŚCIE MI TEN BIZNES NIE WYJDZIE”. Odpowiedziałam wówczas spokojnie: „To Twój pogląd na tę sprawę, nie mój”.

Na pewno wiele razy zabrakło Ci przysłowiowego języka w gębie, gdy ktoś krytykował Twój sposób postępowania, a po fakcie byłaś na siebie zła, że nie umiałaś znaleźć celnej riposty. Od dzisiaj nie musisz pamiętać niczego skomplikowanego. Po prostu wykuj na blachę „Mam inne zdanie/inną opinię na ten temat”. Nic więcej nie musisz wyjaśniać, niczego nie musisz tłumaczyć. To Twoje życie i masz prawo przeżyć je po swojemu!

A gdyby tak wyjechać?

A może marzysz od kilku lat o tym, żeby w ten świąteczny czas uciec od tego całego zgiełku przygotowań w góry albo wyjechać do ciepłych krajów? Co Cię jeszcze powstrzymuje? To, że rozczarujesz resztę rodziny? A czy oni przejmują się tym, że Ty wolałabyś spędzić ten czas inaczej? Po prostu jedź i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto Cię skrytykuje, nieważne co zrobisz. Oczywiście mam tu na myśli sytuację, gdy ktoś inny może tym razem przejąć przygotowanie Świąt, i wtedy nie ma zagrożenia, że ktoś z naszych bliskich spędzi je samotnie.

W zgodzie z Tobą

Przygotowania świąteczne w mojej rodzinie nie są tak idealne jak na obrazku w reklamie. Przygotujemy je jednak z poszanowaniem naszych potrzeb odpoczynku i miłego spędzenia czasu.  W ten świąteczny czas, po roku niezwykle intensywnej pracy, chcemy znaleźć chwilę na po prostu "pobycie" razem, bez pędzenia, bez kolejnych „powinniśmy” i „musimy”. I zamierzamy ten plan wykonać :-)

Tobie również życzę Świąt spędzonych w zgodzie z Twoim sercem.

 

Pobierz materiały dodające pewności siebie, motywacji i energii:

1) ebook "10 kroków budujących pewność siebie"

2) fragment książki "Radość istnienia czyli jak radzić sobie z życiowymi trudnościami"

3) fragment książki "Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?"

 

Polecam Ci artykuły do przeczytania:
1) "5 zasad jak nabrać pewności siebie"

2) Czy inni ludzie muszą potwierdzić naszą wartość?

3) Motywacja to bzdura

4) Destrukcyjny perfekcjonizm

5) Mój magiczny poranek

 

Pozdrawiam ciepło

Ania

Dodaj komentarz